Läsåret inleds

Läsåret 2021-2022 inleds måndagen den 30 augusti. Läsåret har 5 perioder och kurserna kommer att vara avslutade i slutet av april.

Nytt för läsåret är att Aftis har en ny biträdande rektor, Pamela Backholm, och att vi har en speciallärare till vårt förfogande. Specialläraren heter Niklas Martois och han kommer bl.a.  att ha hand om testningen för läs- och skrivintyg för studentexamen.

Kursutbudet för läsåret är huvudsakligen enligt den gamla läroplanen men det är också möjligt att avlägga kurserna som nya läroplanens studieavsnitt. Eftersom kursutbudet ändå är planerat med nya läroplanen i åtanke kommer en del av de gamla kurserna (som bakats ihop till studieavsnitt) att gå över två perioder. I kursbrickan (VGLP2016) ser du att t.ex. engelska 1 och 2 går tillsammans i period 3-4. Behöver du bara den ena delen är det viktigt att du själv berättar det till läraren.

Vi önskar dig ett fint och lärorikt läsår!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *