Nya studerande

Till Vasa gymnasium har antagits totalt 61 studerande. Alla antagna får ett brev per post med information. Studieplatsen tas emot i Studieinfo och till skolan skickar /lämnar man in en studerandeblankett och en kopia av avgångsbetyget från grundläggande utbildning (åk 9), senast den 23.6.

En kontinuerlig ansökan kommer 20.6.  att öppnas för totalt 14 lediga platser till allmänna linjen.

Antagna till allmänna linjen (43 studerande)

Isak Asplund, Jonas Björklund, Liam Björkman, Isak Elenius, Rebecka Fredman, Nicolina Haldin, Truc Hoang, Olle Hosiasluoma, Felicia Häggblom, Filippa Ingman, Alexander Kangas, Alva Klemets, William Lassus, Max Luomaoja, Elvira Lönnqvist, Anni Matikainen, Ronja Nyholm, Jonas Nyman, Sara Nyman, Simon Paetau, Maria Petrova, Adam Rosenberg, Emilia Sandberg, Ida Silfver, My Smedman,Fanny Smeds, Enya Strömvall, Melinda Sundelin, Nathalie Valkola, Adelina Veikkola, David Vesterback, Lucas Vikström, Nhat Vu, Hampus West, Minéa Wester, Aron Ågren

6 studerande har inte gett tillåtelse till publicering av deras namn.

Antagna till idrottslinjen (18 studerande)

Abdulla Doudi, Agnes Ekman, Nikolai Forsten, Malwa Kloo, Eldin Krak, Tilda Lillhonga, Lukas Mattbäck, Eelis Monola, Seamus Puhakainen, Ida Rajala, Jacob Rönnqvist, Aron Salonen, Fia Stenman, Roni Törmä, Elliot Westermarck, Alexandra Wik, Ellen Williamsson

1 studerande har inte gett tillåtelse till publicering av namnet.